Vice-Admiral Edward Henry À COURT REPINGTON 1783-1855
Charles Edward REPINGTON Mini tree diagram
Edward_Henry_a_Court_Repington

Edward_Henry_a_Court_Repington

Click to select
Click to select

V-Adml RN, Member of Parliament (M.P.) Tamworth Vice-Admiral Edward Henry À COURT REPINGTON

Vice-Admiral Edward Henry À COURT REPINGTON

10th Dec 1783 - 22nd Sep 1855

Life History

10th Dec 1783

Born in Heytesbury, Wiltshire

12th Sep 1784

Baptised in Heytesbury, Wiltshire

13th Feb 1804

Military: Promoted to Lieutenant

10th Jun 1808

Military: Promoted to Commander

29th Mar 1811

Military: Promoted to Captain

1837

Resident in Amington Hall, Tamworth, Staffordshire / Warwickshire

27th Jun 1837

Death of Charles Edward REPINGTON in Amington Hall, Tamworth, Staffordshire / Warwickshire

1847

Formal Name: Assumed the name Repington in accordance of the wishes of his cousin Charles Edward Repington

14th Sep 1847

Military: Appointed Admiral

22nd Sep 1855

Died in Tamworth, Staffordshire / Warwickshire

Other facts

 1837

Succeded Charles Edward REPINGTON

 1855

Succeded by Colonel Charles ASHE À COURT REPINGTON

 

Resident in Amington Hall, Tamworth, Staffordshire / Warwickshire

Upon the death of Charles Edward Repington in 1837, the Amington Manor passed to his cousin, Edward Henry a Court, who assumed the name of Repington in accordance with the will, by royal license Sept. 1847. Following Edward's death in 1855 he was succeeded in 1855 he was then subsequently succeeded by his brother Charles Ashe à Court, who also assumed the Repington name.

Notes

  • Edward Henry à Court was born in Heytesbury, Wiltshire 10/12/1783. Edward died 22/09/1855 in Warwickshire, at 71 years of age. He married an unknown person 14/10/1823.
    He was christened in Heytesbury, Wiltshire, 12/09/1784. Edward was promoted on 13/02/1804 to Lieutenant. Edward was promoted on 10/06/1808 to Commander. Edward was promoted to 29/03/1811 to Captain. He was listed as a visitor in the census report in Heytesbury House, Heytesbury, Wiltshire, 1851. Sponsors: Mrs. Spooner. Mrs. Eyre. Mr. Portman.
    Appointed Admiral on 14/09/1847. In the same year assumed the name Repington in accordance of the wishes of his cousin Charles Edward Repington.

Page created using GEDmill 1.11.0